Jalostustoimikunta

Suomen laikajärjestö – Itäsiperianlaikajaosto Jaostonvetäjä Terveyslaskuri ja terveystietokanta Jarmo Poikela Nokkoskuja 8 78870 VARKAUS 050-463 4593 jarmo.poikela@gmail.com Sihteeri Inga Huttunen Rovaniementie 3055 99540 TORVINEN 040 524 6750 itasiperianlaika@gmail.com    inga.huttunen@windowslive.com Jäsen, jalostusneuvoja Raimo Pussinen Neulastie 2 B 18 70150 KUOPIO 045-133 6164 raipus39@gmail.com Jäsen, jalostusneuvoja Eero Niskanen Järventie 68 73500 Lue lisää…

Itäsiperianlaika

(VOSTOZNOSIBIRSKAJA LAIKA) Itäsiperianlaika on kookkain laikarotu. Rodun säkäkorkeus saa vaihdella uroksilla 55-64 cm (alkuperämaassa ihanne on 61 cm) ja nartulla 51-60 cm (ihannekorkeus 57 cm), rungon pituus on selvästi korkeuttaan pitempi, vaihdellen urosten 104-108% narttujen 106-110%.iin.Luuston ja kallon järeys erottavat sen muista laikaroduista parhaiten, väri ei ole tiukkaan määrätty rodun Lue lisää…

Astutuspalsta

LAIKAJÄRJESTÖN ASTUTUSPALSTOJEN PÄÄSYVAATIMUKSET 1. Astutuspalsta AYhdistelmä täyttää astutuspalstalle vaadittavat kriteerit. (jaosto päättää kriteerit) 2. Astutuspalsta BYhdistelmä täyttää astutuspalsta B:lle vaadittavat kriteerit, mutta ei astutuspalsta A:n kriteerejä. Jalostusneuvontaa ei ole pyydetty, mutta yhdistelmä täyttää vähintään astutuspalsta B:n kriteerit. (jaosto päättää kriteerit) 3. Seuraavat seikat estävät pääsyn astutuspalstoille A ja B:– jaostolta Lue lisää…

Astutukset

ITÄSIPERIANLAIKA ASTUTUKSET Ilmoita lisättävät yhdistelmät sekä muutokset: Jarmo Poikela 050-463 4593  jarmo.poikela@gmail.com Huom: Ilmoitus poistetaan kun pennut ovat 3 kk:n ikäisiä, jos omistaja ei ilmoita ilmoitusajan jatkamisesta (max. 5 kk). JALOSTUKSEN TAIVOITEOHJELMA JALOSTUSOHJE A-palsta – yhdistelmät täyttävät jalostusohjeistuksen kaikki vaatimukset Uros: FI KVA, FI MVA Iigor FI10625/18 Narttu: FI MVA Eräjätkän Taika Lue lisää…

Kennelit

Kennelnimi Kasvattaja Yhteystiedot Puhelin AHMARAKAN Ilkka Hakkarainen Sulaojantie 139 97690 SULAOJA ilkkahakkarainen1@gmail.com 040-779 6477 AMAKAN Markku Nikitin ja Henna Kemppainen Tuohistonkuja 538 61330 KOSKENKORVA markku.nikitin@netikka.fi Amakan kennel 040-575 8736 EASTCAPE Jasmin Kortelainen Pohjajoentie 370 87890 JORMUA jasmin.kortelainen@gmail.com Eastcape kennel 044-099 1886 ERÄJÄTKÄN Antti Haataja Lappilantie 42 87970 JORMUA antti.haataja@elcoline.fi Eräjätkän Lue lisää…

Rotumääritelmä

FCI:n numero: 305Hyväksytty: FCI 2.3.2011Kennelliitto 20.3.2012 Alkuperämaa: Venäjä KÄYTTÖTARKOITUS: Monikäyttöinen metsästyskoira.FCI:N LUOKITUS: Ryhmä 5 pystykorvat ja alkukantaiset koirat Alaryhmä 2 pohjoiset metsästyskoirat. Käyttökoetulos vaaditaan. LYHYT HISTORIAOSUUS: Tämä Venäjän alueelta kotoisin oleva metsästys­koirarotu on yksi tärkeimmistä taiga-alueen ja Keski-ja Itä-Siperian vuoristoaluei­den metsästyskoirista. Se on kehittynyt tunguusien ja jakuuttien sekä varhaisista Baikalin ja Lue lisää…

© Suomen Laikajärjestö ry 2021

;